Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O Katedrze

Rusycystyka na Uniwersytecie Warszawskim posiada 70-letnią tradycję i cieszy się renomą w środowisku akademickim zarówno w kraju, jak i za granicą.

Kierunek studiów filologia rosyjska został wprowadzony na Uniwersytecie Warszawskim w 1950 roku. Sekcja filologii rosyjskiej rozpoczęła działalność na Wydziale Humanistycznym UW w roku akademickim 1950/1951. W 1952 roku sekcja ta uzyskała status Katedry Filologii Rosyjskiej, a od 1968 roku funkcjonowała jako Instytut Filologii Rosyjskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej. W 1975 roku utworzono nowy wydział Uniwersytetu Warszawskiego pod nazwą Wydział Rusycystyki i Slawistyki, który obejmował Instytut Rusycystyki, Instytut Filologii Słowiańskiej, Instytut Lingwistyki Stosowanej, Katedrę Filologii Białoruskiej, Katedrę Filologii Ukraińskiej oraz Katedrę Filologii Węgierskiej.

Rozwój rusycystyki na Uniwersytecie Warszawskim zawdzięczamy profesorom Wiktorowi Jakubowskiemu, Marianowi Jakóbcowi oraz Anatolowi Mirowiczowi, którzy odegrali kluczową rolę w początkowym etapie. Pierwsi absolwenci tego kierunku, którzy stali się znani na arenie międzynarodowej, tacy jak profesorowie Antoni Semczuk (długoletni dyrektor Instytutu Rusycystyki), René Śliwowski i Tadeusz Szyszko, odegrali istotną rolę w dalszym rozwoju rusycystyki warszawskiej. Ci wybitni naukowcy przyczynili się do ukształtowania dwóch głównych orientacji w nowoczesnym rusycystycznym badaniu literatury. Ich badania skupiały się na relacjach kulturalnych między Polską i Rosją oraz tworzeniu nowych, oryginalnych interpretacji dzieł wielkich rosyjskich pisarzy. Z kolei rusycyści zajmujący się językoznawstwem opublikowali wiele cenionych prac dotyczących języka, kultury, terminologii języków specjalistycznych, a także zagadnień związanych z etnolingwistyką i kulturoznawstwem.

Obecnie jednostka nosi nazwę Katedry Rusycystyki i jest częścią Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Katedra Rusycystyki pełni ważną rolę poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do wiedzy na temat Rosji, stosunków polsko-rosyjskich oraz nauki języka rosyjskiego. Odpowiada to na aktualne zapotrzebowanie społeczne i wzbogaca ofertę edukacyjną Uniwersytetu Warszawskiego. Katedra Rusycystyki jest jedyną jednostką na Uniwersytecie Warszawskim, która oferuje kształcenie na kierunku filologia rosyjska.

Źródła

Informator. (PDF, 1 711 kB)

Historia Wydziału Lingwistyki Stosowanej.