Oferta studiów
Sylwetka absolwenta studiów licencjackich
- Absolwent studiów pierwszego stopnia (licencjackich) na kierunku filologia rosyjska ma umiejętności językowe w zakresie języka rosyjskiego w mowie i piśmie zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu C1 według ESOKJ Rady Europy, uporządkowaną wiedzę z zakresu współczesnego stanu i historycznej zmienności języka rosyjskiego, literatury rosyjskiej w aspekcie synchronicznym i diachronicznym oraz perspektywie komparatystycznej, historii i kultury Rosji, jej oblicza społecznego, a także roli i miejsca kultury rosyjskiej w europejskiej spuściźnie kulturowej i cywilizacyjnej oraz kontaktów polsko-rosyjskich.
- Ukończenie studiów licencjackich na kierunku filologia rosyjska otwiera możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich (po uzyskaniu tytułu zawodowego licencjata) lub podjęcia pracy zawodowej w instytucjach kultury, mediach, firmach handlowych, szczególnie w instytucjach, które wymagają kompetencji w zakresie języka rosyjskiego.
Więcej informacji – studia licencjackie
Sylwetka absolwenta studiów magisterskich
- Absolwent studiów drugiego stopnia (magisterskich) na kierunku filologia rosyjska ma umiejętności językowe w zakresie języka rosyjskiego w mowie i piśmie zgodnie z wymaganiami określonymi dla poziomu C2 według ESOKJ, pogłębioną wiedzę o Rosji ze szczególnym uwzględnieniem tendencji rozwojowych współczesnego języka rosyjskiego, problematyki literatury rosyjskiej oraz współczesnych realiów społeczno-politycznych i gospodarczych. Kształcenie językowe jest zorientowane w szczególności na pisemne i ustne wypowiedzi w zakresie języka ekonomii i finansów oraz specjalistyczne kompetencje w zakresie przekładu polsko-rosyjskiego i rosyjsko-polskiego w obrębie tekstów literackich i tekstów użytkowych.
- Ukończenie studiów magisterskich na kierunku filologia rosyjska pozwala kontynuować naukę w szkołach doktorskich (po uzyskaniu tytułu magistra) lub podjąć (i w sposób elastyczny zmieniać) pracę zawodową w instytucjach kultury, mediach i firmach handlowych.
Więcej informacji – studia magisterskie
Moduł glottodydaktyczny (przygotowanie pedagogiczne)
- Fakultatywny moduł glottodydaktyczny jest dodatkową ofertą kształcenia dostępną dla studentów studiów magisterskich na kierunku filologia rosyjska. Studenci, którzy pozytywnie ukończą ten moduł, otrzymają uprawnienia do nauczania języka rosyjskiego w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych oraz innych placówkach edukacyjnych.
- Program modułu nauczycielskiego obejmuje przygotowanie dydaktyczne i pedagogiczne, a także wiedzę z zakresu psychologii niezbędną do wykonywania zawodu nauczyciela języka rosyjskiego. Ponadto, uczestnicy modułu zdobywają umiejętność profesjonalnego posługiwania się głosem podczas lekcji, uczą się korzystać z nowoczesnych narzędzi i metod nauczania, w tym technologii informacyjno-komunikacyjnych. Praktyki w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych umożliwiają zdobycie praktycznych umiejętności dydaktycznych.
- Możliwość realizacji modułu glottodydaktycznego w Instytucie Filologii Rosyjskiej posiada osoba, która ukończyła studia pierwszego stopnia prowadzone zgodnie z nowym standardem kształcenia w zakresie języka rosyjskiego, nauczania języka rosyjskiego lub lingwistyki stosowanej w zakresie języka rosyjskiego i jest studentem pierwszego roku studiów drugiego stopnia filologii rosyjskiej UW (zgodne z par. 12.1 rozporządzenia Ministra Edukacji i Nauki z dnia 14 września 2023r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).
- 15 lutego 2024 r. weszła w życie nowelizacja ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym (Dz.U. z 2023 r. poz.1304). Nakłada ona szereg obowiązków na organizatorów działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem małoletnich lub opieką nad nimi, a więc na żłobki, przedszkola, szkoły, inne placówki opiekuńczo-wychowawcze, szpitale oraz innego rodzaju podmioty, które w ramach swoich usług oferują opiekę nad dziećmi, zajęcia edukacyjne, sportowe i rekreacyjne dla dzieci i młodzieży (np. szkoły językowe, domy kultury, stowarzyszenia, fundacje organizujące kolonie, wycieczki, obozy sportowe itp.) Podmioty te przed powierzeniem jakiejkolwiek osobie opieki i nadzoru nad małoletnimi zobowiązane są zebrać dokumentację potwierdzającą, że osoba ta nie dopuściła się przestępstw na tle seksualnym. Więcej na stronie Biura Innowacji Dydaktycznych https://bid.uw.edu.pl/praktyki/