Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Informacje ogólne

Link do Przewodnika dla nowych studentów.

Sylwetka absolwenta studiów licencjackich

  • Absolwent studiów licencjackich na kierunku filologia rosyjska posiada umiejętności językowe w języku rosyjskim, zarówno w mowie, jak i piśmie, na poziomie C1 zgodnie z wymaganiami określonymi przez ESOKJ Rady Europy. Posiada również uporządkowaną wiedzę na temat współczesnego stanu i historycznych zmian języka rosyjskiego oraz literatury rosyjskiej, zarówno pod kątem synchronicznym, jak i diachronicznym oraz z perspektywy komparatystycznej. Ponadto, ma wiedzę z zakresu historii i kultury Rosji oraz roli i miejsca kultury rosyjskiej w europejskim dziedzictwie kulturowym i cywilizacyjnym, a także w kontekście stosunków polsko-rosyjskich.
  • Ukończenie studiów licencjackich na kierunku filologia rosyjska otwiera możliwość kontynuacji nauki na studiach magisterskich lub podjęcia pracy zawodowej w instytucjach kultury, mediach, firmach handlowych, szczególnie w instytucjach, które wymagają kompetencji w zakresie języka rosyjskiego.

Sylwetka absolwenta studiów magisterskich

  • Absolwent studiów magisterskich na kierunku filologia rosyjska posiada umiejętności językowe w języku rosyjskim, zarówno w mowie, jak i piśmie, na poziomie C2 zgodnie z wymaganiami określonymi przez ESOKJ Rady Europy. Posiada pogłębioną wiedzę na temat kultury rosyjskiej, ze szczególnym uwzględnieniem aktualnych tendencji rozwojowych w języku rosyjskim, problematyki literatury rosyjskiej oraz współczesnych realiów społeczno-politycznych i gospodarczych.
  • Kształcenie językowe skupia się zwłaszcza na umiejętnościach pisemnych i ustnych oraz specjalistycznych kompetencjach komunikacyjnych, w tym przekładzie polsko-rosyjskim i rosyjsko-polskim w kontekście tekstów użytkowych.
  • Ukończenie studiów magisterskich na kierunku filologia rosyjska daje możliwość kontynuacji nauki w ramach programów doktoranckich lub podjęcia pracy zawodowej w instytucjach kultury, mediach, firmach handlowych, zwłaszcza w instytucjach, które wymagają zaawansowanych kompetencji w zakresie języka rosyjskiego.