Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Koła naukowe

W Instytucie Filologii Rosyjskiej działają dwa studenckie koła naukowe: „Aurora!” oraz Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem.

Koło naukowe „Aurora!”
opiekun – dr Jadwiga Gracla

Koło powstało jako wyraz pasji i ciekawości, chęci poznawania i ciągłego zgłębiania meandrów kultury Słowian Wschodnich w każdym jej przejawie. Dlatego działalność Koła jest wielotorowa: oprócz rozwijania pasji badawczej (przejawiającej się w uczestnictwie studentów w konferencjach naukowych) zaspokaja ciekawość poznawania nowych zjawisk literackich (w trakcie cyklicznych wykładów prowadzonych przez najwybitniejszych polskich badaczy danego zagadnienia). Odrębną formą działalności Koła są objazdy naukowe i wyjazdy tematyczne. Działania te koncentrują się na czterech nurtach:

I. Podnoszenie kompetencji naukowych i kulturoznawczych członków Koła – np. wykłady na temat najnowszej literatury rosyjskiej czy (kulturoznawczy) tradycji bożonarodzeniowych Słowian i ich odzwierciedlenia we współczesnych zwyczajach prawosławnych

II. Prezentacja wyników badań naukowych członków Koła: udział w XIV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Wschód–Zachód. Dialog języków i kultur” organizowanej przez Katedrę Neofilologii i Katedrę Filologii Angielskiej Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku (29–30 czerwca 2023 r.) 

III. Współpraca z kołami naukowymi z innych uniwersytetów i wymiana doświadczeń:

„Aurora!” współpracuje z kołami naukowymi studentów Uniwersytetu w Białymstoku, Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz KUL (udział studentów w organizowanej w Lublinie konferencji).

IV. Wyjazdy naukowe podnoszące znajomość zagadnień kulturoznawczych i wspólnego dziedzictwa Słowian Wschodnich:

  1. Objazd naukowy Białowieża–Białystok–Supraśl: ślady prawosławia w architekturze,  wschodniosłowiańskie podobieństwa / w krainie ikony.
  2. Lublin – wizyta na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II – spotkanie: Dziedzictwo prof. Ryszarda Łużnego, maraton teatralny Gardzienice.

Studenckie Koło Naukowe Współpracy i Dialogu ze Wschodem
opiekun – dr Piotr Głuszkowski

Koło działa od 2014 roku. Celem działalności SKN jest pogłębienie wiedzy o Rosji i innych państwach leżących na terenach byłego Związku Sowieckiego, a także – poprzez wymianę studencką, organizację dyskusji i innych imprez naukowych – nawiązanie kontaktów ze studentami i naukowcami zajmujących się podobną problematyką.

SKN od początku swojej działalności organizuje interdyscyplinarne spotkania z literaturoznawcami, historykami i przedstawicielami innych nauk humanistycznych, a także pisarzami i dyplomatami. Gośćmi studentów Katedry Rusycystyki (obecnie  Instytut Filologii Rosyjskiej) byli między innymi prof. Leonid Gorizontow i prof. Aleksiej Wasiljew (obaj Wyszka), prof. Andrzej de Lazari, prof. Wiktoria Śliwowska czy też dr Piotr Marciniak. W 2020 roku przy współpracy z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia (obecnie Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego) został zorganizowany cykl spotkań z rosyjskimi pisarzami i naukowcami (Boris Sokołow, Dmitrij Bykow, Nikita Safronow, Ludmiła Ulicka).

SKN zorganizowało sześć konferencji naukowych, głównie na temat związków literatury i władzy w Polsce i w Rosji (pokłosiem dwóch konferencji były monografie zbiorowe, trzecia jest w przygotowaniu). Jednym z największych osiągnięć SKN było przetłumaczenie i wydanie wspomnień Maksymiliana Marksa (Maksymilian Marks, Zapiski starca, Scholar, red. P. Głuszkowski, A. Jaskólski, S. Leończyk, Warszawa 2021, ss. 302; tłumaczenie z języka rosyjskiego). Obecnie studenci pracują nad przekładem wspomnień Siergieja Sazonowa. Partnerem SKN w ostatniej i planowanej na jesień konferencji jest Witryna Domu Wschodniego. 

SKN Dialogu i Współpracy ze Wschodem zorganizowało wspólnie z Centrum Mieroszewskiego konferencję naukową (20–21 kwietnia 2023 roku) Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii, której efekty zostaną udostępnione w postaci wieloautorskiej monografii pod tym samym tytułem współredagowanej przez pracowników Instytutu Filologii Rosyjskiej (prezentacja zaplanowana na 20 czerwca 2024 roku w Instytucie Historii PAN).

Wraz z Witryną Domu Wschodniego SKN Dialogu i Współpracy ze Wschodem zorganizowało prezentację tłumaczenia wspomnień René i Wiktorii Śliwowskich – książki wydanej w ramach grantu NPRH przyznanego Katedrze Rusycystyki (obecnie – Instytut Filologii Rosyjskiej) oraz dyskusję na temat miejsca ZSRR i Rosji w ich życiu (25 października 2023 r.). Studenci z SKN Dialogu i Współpracy ze Wschodem przeprowadzili wspólnie z Witryną Domu Wschodniego dwudniową konferencję na temat powiązań literatury i władzy na gruncie polskim i rosyjskim (22–23 marca 2024).

Ponadto SKN aktywnie współpracuje z Muzeum Pamięci Sybiru (MPS), z którym po podpisaniu umowy trójstronnej przez Rektora UW, dyrektora MPS prof. Wojciecha Śleszyńskiego i dyrektora Centrum Mieroszewskiego dra Ernesta Wyciszkiewicza zorganizowało konferencję o związkach Polaków z Syberią.

Aktywność młodzieży i pracowników Instytutu Filologii Rosyjskiej w obszarze  tematyki syberyjskiej została dostrzeżona przez Komisję Badań nad Historią Syberii Komitetu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk, która objęła patronatem naukowym całe wydarzenie.