Konferencja Naukowa „Literatura i władza w Polsce i w Rosji”, 22 marca 2024 r.
Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem w Katedrze Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Witryna Domu Wschodniego Fundacji Ośrodka KARTA mają zaszczyt zaprosić na Konferencję Naukową „Literatura i władza w Polsce i w Rosji”.
Tryb konferencji: Tryb hybrydowy (obrady stacjonarne połączone z możliwością prezentacji referatu w trybie online).
Termin i miejsce: Warszawa, Witryna Domu Wschodniego (plac Konstytucji 6), 22 marca 2024 r.
Języki robocze konferencji: polski i rosyjski
Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej. Koszty udziału w konferencji (dojazd, noclegi, wyżywienie) pokrywają uczestnicy.
Konferencja adresowana jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich pozostałych zainteresowanych osób.
Konferencja ma charakter interdyscyplinarny.
Organizatorzy wykluczają udział w konferencji osób popierających w jakikolwiek sposób obecną agresję wojskową Rosji wobec Ukrainy.
Już po raz czwarty zapraszamy do udziału w konferencji naukowej, której głównym tematem będą wzajemne relacje pomiędzy literaturą a władzą w Polsce i w Rosji. Celem konferencji jest stworzenie okazji do dyskusji nad polską i rosyjską literaturą w kontekście politycznym. Uczestnicy będą mieli okazję do zaprezentowania wyników badań dotyczących różnorodnych aspektów związków łączących świat literatury i świat polityki. Przedstawiona poniżej lista zagadnień ma charakter sugestii, jesteśmy otwarci także na propozycje referatów wykraczających poza zakres wymienionych problemów.
Przykładowe zagadnienia tematyczne:
– Analiza porównawcza postaw polskich i rosyjskich literatów wobec świata władzy
– Polityczne aspekty utopii i antyutopii literackich
– Literatura jako narzędzie legitymizacji władzy
– Historia i ewolucja tradycji politycznej literatury satyrycznej
– Rola literatury w kształtowaniu narracji o przełomowych wydarzeniach społeczno-politycznych
– Wpływ literatury na formowanie opinii publicznej: perspektywa polska i rosyjska
– Pomiędzy hagiografią i dekonstrukcją: portrety przywódców w dziełach literackich
– Literatura jako narzędzie budowy tożsamości narodowej
– Pomiędzy konformizmem a oporem: literaci wobec autorytaryzmu i totalitaryzmu
– Działania cenzury wobec świata literackiego
Rezultatem naszych poprzednich konferencji poświęconych problemom relacji między literaturą a władzą są dwie publikacje: „Literatura i władza. Związki na gruncie rosyjskim w XVIII-XXI w.” (red. M. Dąbrowska, P. Głuszkowski, K. Roman-Rawska, Warszawa 2017, ss. 256) oraz „Literatura a władza. Doświadczenie polskie i rosyjskie” (red. M. Dąbrowska, P. Głuszkowski, Warszawa 2021, ss. 194). W dotychczasowych edycjach konferencji wzięło udział łącznie przeszło stu badaczy reprezentujących uczelnie polskie i zagraniczne.
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji są proszone o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://forms.gle/wwzH6KcgGpADQqr29) do 20.02.2024.
Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do selekcji referatów. Serdecznie zapraszamy!
Z poważaniem, Komitet Organizacyjny