Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

O Instytucie

Rusycystyka na Uniwersytecie Warszawskim posiada 70-letnią tradycję i cieszy się renomą w środowisku akademickim zarówno w kraju, jak i za granicą.

Rozwój rusycystyki na Uniwersytecie Warszawskim zawdzięczamy profesorom Wiktorowi Jakubowskiemu, Marianowi Jakóbcowi oraz Anatolowi Mirowiczowi, którzy odegrali kluczową rolę w początkowym etapie. Pierwsi absolwenci tego kierunku, którzy stali się znani na arenie międzynarodowej, tacy jak profesorowie Antoni Semczuk (długoletni dyrektor Instytutu Rusycystyki), René Śliwowski i Tadeusz Szyszko, odegrali istotną rolę w dalszym rozwoju rusycystyki warszawskiej. Ci wybitni naukowcy przyczynili się do ukształtowania dwóch głównych orientacji w nowoczesnym rusycystycznym badaniu literatury. Ich badania skupiały się na relacjach kulturalnych między Polską i Rosją oraz tworzeniu nowych, oryginalnych interpretacji dzieł wielkich rosyjskich pisarzy. Z kolei rusycyści zajmujący się językoznawstwem (m.in. Albert Bartoszewicz, Wanda Zmarzer, Stanisław Siatkowski) opublikowali wiele cenionych prac dotyczących języka (w aspekcie synchronicznym i diachronicznym), badań konfrontatywnych, terminologii języków specjalistycznych, a także zagadnień związanych z etnolingwistyką i kulturoznawstwem.

Kierunek studiów filologia rosyjska został wprowadzony na Uniwersytecie Warszawskim w 1950 roku. Sekcja filologii rosyjskiej rozpoczęła działalność na Wydziale Humanistycznym UW w roku akademickim 1950/1951. W 1952 roku sekcja ta uzyskała status Katedry Filologii Rosyjskiej, a od 1968 roku funkcjonowała jako Instytut Filologii Rosyjskiej na Wydziale Filologii Polskiej i Słowiańskiej. Powołanie Katedry Języka Rosyjskiego stało się fundamentem, na którym zbudowano silną pozycję filologii wschodniosłowiańskich na UW. W 1975 roku utworzono nowy wydział Uniwersytetu Warszawskiego pod nazwą Wydział Rusycystyki i Slawistyki. Od 1975 r. do 2018 r. nasza jednostka miała status instytutu i nosiła nazwę Instytut Rusycystyki, a od 2018 r. do 2024 r. – Katedra Rusycystyki. Obecnie jednostka nosi nazwę Instytut Filologii Rosyjskiej i jest częścią Wydziału Lingwistyki Stosowanej. Instytut Filologii Rosyjskiej pełni ważną rolę poprzez zapewnienie szerokiego dostępu do wiedzy na temat Rosji, stosunków polsko-rosyjskich oraz nauki języka rosyjskiego. Odpowiada to na aktualne zapotrzebowanie społeczne i wzbogaca ofertę edukacyjną Uniwersytetu Warszawskiego. Instytut Filologii Rosyjskiej jest jedyną jednostką na Uniwersytecie Warszawskim, która oferuje kształcenie na kierunku filologia rosyjska.

Źródła:

Informator. (PDF, 1 711 kB)

Historia Wydziału Lingwistyki Stosowanej.