Współpraca międzynarodowa
Instytut Filologii Rosyjskiej (wcześniej – Katedra Rusycystyki) jest sygnatariuszem 12 umów międzyinstytucjonalnych w ramach programu Erasmus i SEMP, które realizuje z ośrodkami z 10 krajów. Pracownicy i studenci Instytutu korzystają z ofert następujących uczelni:
- Sveučilište u Zadru (Chorwacja),
- Tallinna Ülikool (Estonia),
- Jyväskylän yliopisto (Finlandia),
- Université Bordeaux Montaigne (Francja),
- Vilniaus universitetas (Litwa),
- Daugavpils Universitate (Łotwa),
- Latvijas Universitāte (Łotwa),
- Univerzitet u Novom Sadu (Serbia),
- Univerzitet u Beogradu (Serbia),
- Université de Lausanne (Szwajcaria),
- Univerzita Hradec Králové (Czechy),
- İstanbul Gelişim Üniversitesi (Turcja).
Na podstawie powyższych umów oraz umów ogólnouniwersyteckich realizowane są zarówno wyjazdy dydaktyczne, podczas których pracownicy prowadzą wykłady gościnne, jak też wyjazdy szkoleniowe. Natomiast wymiana studencka obejmuje także uczelnie należące do Sojuszu Uczelni Badawczych 4EU+ oraz uczestniczące w programie CEEPUS. Jednocześnie pracownicy i studenci z wymienionych ośrodków naukowych są gośćmi Instytutu Filologii Rosyjskiej. Oprócz tego wykłady gościnne w Instytucie prowadzili m.in. prof. Rodolphe Baudin z Uniwersytetu Paryskiego (2022 r.), prof. Jekaterina Rachilina z Wyższej Szkoły Ekonomii w Moskwie (2020 r.), prof. Andrey Moroz z Rosyjskiego Państwowego Uniwersytetu Humanistycznego w Moskwie, dr Jurij Borisionok z Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa (2019 r.) oraz inni naukowcy z Rosji, Gruzji, Czarnogóry, Ukrainy, Serbii, Austrii, USA, Litwy.
Ponadto Instytut Filologii Rosyjskiej (wcześniej – Katedra Rusycystyki) od lat współpracuje z Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego (instytucją, która prowadzi działania na rzecz dialogu i porozumienia w stosunkach Polaków z narodami Europy Wschodniej, w szczególności z Ukraińcami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Rosjanami). Jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach tej współpracy było zorganizowanie cyklu wykładów wybitnych rosyjskich naukowców i działaczy kultury, z których zdecydowana większość to dziś opozycjoniści (Borys Sokołow, Ludmiła Ulicka, Dmitrij Bykow).
Nasza Jednostka utrzymuje bliskie stosunki ze wspieranym przez Ambasadę RP i MSZ Instytutem Polskim w Moskwie.