Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

Konferencja Naukowa „Literatura i władza w Polsce i w Rosji”

Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem w Katedrze Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na

Konferencję Naukową
„Literatura
i władza w Polsce i w Rosji”

Tryb konferencji: Tryb hybrydowy (obrady stacjonarne w Warszawie połączone z możliwością prezentacji referatu w trybie zdalnym – online).

Termin i miejsce: Warszawa, Wydział Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego (ul. Dobra 55), 29 maja 2023 r.

Program konferencji: pobierz w formacie pdf

Język roboczy konferencji: polski

Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej. Koszty udziału w konferencji (dojazd, noclegi, wyżywienie) pokrywają uczestnicy.

Konferencja adresowana jest do studentów, doktorantów, pracowników naukowych i wszystkich pozostałych zainteresowanych osób.

Propozycje referatów w jakikolwiek sposób usprawiedliwiających obecną agresję wojskową Rosji wobec Ukrainy zostaną odrzucone.

Konferencja ma charakter interdyscyplinarny.

Już po raz trzeci zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej analizie wzajemnych relacji pomiędzy światem literatury a sferą władzy w Polsce i Rosji. Zakres chronologiczny konferencji rozciąga się od początków piśmiennictwa w obu tych państwach aż po czasy współczesne. Uczestnicy konferencji przyjrzą się relacjom łączącym pisarzy i rządzących, przeanalizują problematykę polityczną w twórczości literackiej, a także dokonają przeglądu postaw pisarzy wobec władzy, wydarzeń politycznych i instytucji państwowych.

Przykładowe zagadnienia tematyczne:

– Piewcy, opozycjoniści, oportuniści – postawy literatów wobec świata władzy

– Literatura satyryczna jako oręż krytyki władzy

– Obraz świata polityki w literaturze pięknej

– Literacka aktywność polityków

– Wątki polityczne w literaturze utopijnej i antyutopijnej

– Literaci jako aktywni uczestnicy życia politycznego

– Portrety przywódców w literaturze faktu

– Obraz przełomowych wydarzeń politycznych w literaturze

– Cenzura i wolność słowa a rozwój procesu historycznoliterackiego

Owocem naszych dwóch poprzednich konferencji poświęconych problemom relacji między literaturą a władzą są dwie publikacje: „Literatura i władza. Związki na gruncie rosyjskim w XVIII- XXI w.” (red. M. Dąbrowska, P. Głuszkowski, K. Roman-Rawska, Warszawa 2017, ss. 256) oraz „Literatura a władza. Doświadczenie polskie i rosyjskie” (red. M. Dąbrowska, P. Głuszkowski, Warszawa 2021, ss. 194). W obu konferencjach wzięło udział kilkudziesięciu młodych badaczy reprezentujących uczelnie polskie i rosyjskie.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji są proszone o wypełnienie formularza zgłoszeniowego (https://forms.gle/fwGiWUGPVeZJoRJA6) do 10.05.2023.

Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo do selekcji referatów.
Serdecznie zapraszamy!

Z poważaniem, Komitet Organizacyjny