Konferencja naukowa pt. „Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii”, 20-21 kwietnia 2023 r.

Muzeum Pamięci Sybiru, Studenckie Koło Naukowe Dialogu i Współpracy ze Wschodem w Katedrze Rusycystyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego mają zaszczyt zaprosić na Konferencję Naukową pt. „Syberia i Polska – miejsca wspólne w literaturze i historii”, która odbędzie się pod naukowym i medialnym patronatem Interdyscyplinarnej Komisji Badań nad Historią Syberii PAN i Portalu Świat Sybiru (www.swiatsybiru.pl).

Miejsce i termin: Białystok, 20-21 kwietnia 2023 r.
Język konferencji: polski

Celem konferencji jest przeanalizowanie najistotniejszych zagadnień z polsko-syberyjskich stosunków na przestrzeni wieków. Uczestnicy będą mieli możliwość podzielenia się swoimi spostrzeżeniami na temat szerokiego spektrum zagadnień dotyczącego dziejów Polaków na Syberii. Bardzo zależy nam na udziale w konferencji młodych badaczy. Liczymy, że konferencja zachęci ich do kontynuowania studiów nad miejscami wspólnymi w literaturze i historii Polski i Syberii.

Poniżej prezentujemy listę przykładowych sugerowanych przez nas zagadnień, jednocześnie jesteśmy otwarci na propozycje naszych uczestników. W konferencji wezmą udział także członkowie tzw. Komisji Syberyjskiej z prof. Zbigniewem Wójcikiem na czele.

Konferencja adresowana jest do wszystkich osób interesujących się dziejami Polaków na Syberii.

Przykładowe zagadnienia:

• Polsko-syberyjskie paralele literackie
  • Polsko-syberyjskie związki w malarstwie i muzyce
  • Syberia w egodokumentach
  • Polscy badacze Syberii
  • Problemy metodologiczne w badaniach polsko-syberyjskich
  • Adaptacja Polaków na Syberii
  • Tożsamość i identyfikacja migrantów z byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego na Syberii
  • Polskie czasopiśmiennictwo na Syberii
  • Mit Sybiru i zesłańca

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji są proszone o przesłanie do 20 lutego 2023 r. na adres: syberiauw@gmail.com wypełnionego formularza zgłoszeniowego.

Pobierz formularz zgłoszeniowy (docx).

Komitet Organizacyjny zastrzega sobie prawo wyboru referatów.

Planowane jest wydanie recenzowanego tomu monograficznego, przygotowanego zgodnie z obowiązującymi wymogami publikacyjnymi.

Teksty artykułów należy przygotować do 30 czerwca 2023 r. zgodnie z zasadami polskiej normy bibliograficznej.

Pobierz zasady edytorskie (docx)

Redakcja portalu Świat Sybiru zastrzega sobie możliwość opublikowania skróconych i zredagowanych, w porozumieniu z autorami, wersji wygłoszonych referatów.

Koszt dojazdu i noclegu pokrywają uczestnicy.
Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej.

Serdecznie zapraszamy!

Dodatkowe informacje mogą Państwo uzyskać u organizatorów:

dr hab. Magdalena Dąbrowska – m.dabrowska@uw.edu.pl

dr Piotr Głuszkowski – p.gluszkowski@uw.edu.pl